Przejdź do zawartości

Ali Mamluk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ali Mamluk
‏علي مملوك‎
generał generał
Data i miejsce urodzenia

19 lutego 1946
Damaszek

Przebieg służby
Siły zbrojne

Syryjskie Siły Powietrzne

Stanowiska

szef Generalnego Dyrektoriatu Bezpieczeństwa
dyrektor Narodowego Biura Bezpieczeństwa

Ali Mamluk (ar. علي مملوك, ur. 19 lutego 1946 w Damaszku) – syryjski wojskowy, w latach 2005–2012 szef Generalnego Dyrektoriatu Bezpieczeństwa, następnie dyrektor Narodowego Biura Bezpieczeństwa przy Przywództwie Regionalnym partii Baas.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Jest sunnitą. Przed 2005 Ali Mamluk był zastępcą dyrektora syryjskiego Wywiadu Sił Powietrznych, który w latach 70. sam współtworzył[1][2]. Jest to najmniej znana, najbardziej tajemnicza z czterech syryjskich agencji wywiadowczych, która w społeczeństwie budzi największy lęk[3]. W latach 2005–2012 Ali Mamluk kierował Generalnym Dyrektoriatem Bezpieczeństwa[1].

Z ujawnionych w 2010 depesz amerykańskich dyplomatów wynika, że w 2007 Stany Zjednoczone rozważały obłożenie Mamluka sankcjami z powodu jego działalności w Libanie. Trzy lata później Mamluk zabiegał o zacieśnienie współpracy amerykańsko-syryjskiej w zakresie prowadzenia wojny z terroryzmem i przekonywał, że kierowana przez niego agencja wywiadowcza odnosiła w tym zakresie realne sukcesy[1].

W kwietniu 2011 rząd USA obłożył Alego Mamluka sankcjami, oskarżając go o łamanie praw człowieka – udział w tłumieniu protestów przeciwko rządom Baszszar al-Asada w Syrii, inwigilowanie obywateli i organizacji opozycyjnych. Miesiąc później z podobnych powodów sankcje wobec Mamluka zastosowała Unia Europejska[1]. Według brytyjskiego Syrian Observatory for Human Rights Mamluk spotykał się z przywódcami niektórych organizacji opozycyjnych, przekonując ich do zaprzestania walki z rządem Baszszara al-Asada i poparcia wdrażanych przez niego reform[1].

W lipcu 2012 Ali Mamluk stanął na czele Biura Bezpieczeństwa Narodowego przy Przywództwie Regionalnym partii Baas, zastępując gen. Hiszama Ichtijara, który zginął w zamachu zorganizowanym przez fundamentalistyczną islamską organizację Liwa al-Islam[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f Bashar al-Assad’s inner circle.
  2. is Ali Mamlouk indicted by the Lebanese Judiciary?
  3. Fyderek Ł.: Pretorianie i technokraci w reżimie politycznym Syrii. Kraków: Księgarnia Akademicka, 2011, s. 108–111. ISBN 978-83-7638-111-4.